Porady na temat rękawic

Kiedy zakładać rękawice BHP a kiedy nie?

Rękawice ochronne zaliczają się najczęściej i najchętniej wykorzystywanych ochron osobistych, nie tylko dlatego, że gwarantują one i wygodę i komfort pracy, ale zwłaszcza z tego względu, że to właśnie dłonie są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników.

Rękawice ochronne zabezpieczają przed szkodliwymi substancjami i są stosowane gdy wymagana jest również ochrona wytwarzanego delikatnego produkt. Niektóre rękawice są zaprojektowane w ten sposób by chronić nie tylko dłoń, ale również nadgarstek i przedramię pracownika, który dzięki takiej ochronie może czuć się bezpieczny i w komforcie wykonywać swoją pracę. I tak podczas manipulacji rozgrzanymi produktami wymagane są rękawice żaroodporne, zazwyczaj są one trzy palcowe i w często wykorzystywane są również dla przemysłu piekarniczego. Mechanicy i monterzy, którzy często mają styczność z bardzo drobnymi elementami często zabezpieczają swoje dłonie rękawicami bezpalcowymi.

Długie rękawice robocze są wykorzystywane podczas spawania, a także przy pracach związanych z zagrożeniem chemicznym, olejami, zasłaniają one zarówno nadgarstek, ale przede wszystkim ramię. Przy pracach, w których konieczna jest bardzo dobra ochrona dłoni stosowane są zazwyczaj rękawice drelichowe. Często rękawice drelichowe wzmacniane są skórą co umożliwiają jeszcze lepszą izolację zwłaszcza w przypadku gdy pracownik musi manipulować i znosić wysokie temperatury. Rękawice wzmacniane skórą licową bydlęcą są wykorzystywane przez budowlańców, murarzy umożliwiają one swobodną manipulacje większymi przedmiotami.

Rękawice wykonane ze skóry licowej koziej są wykorzystywane przez pracowników zakładów montażowych oraz kierowców. Rękawice dzianinowe nie są zalecane do bardziej niebezpiecznej pracy w przemyśle ponieważ nie gwarantują one maksymalnego bezpieczeństwa. W pracach gdzie wykorzystywane są ostre noże bądź piły wykorzystywane są rękawice wykonane z plecionki pierścieni, metalowych, płytek metalowych skóry lub tkanin, które umożliwią zabezpieczenie dłoni podczas tak ryzykownych prac.

Podczas doboru rękawic należy wziąć pod uwagę aby istniała w danym modelu bardzo dobra możliwość łatwiej manipulacji przedmiotami, więc konieczne jest wybranie rękawic, które umożliwiają wygodne działanie ponieważ niekiedy ich zły dobór może być bardziej niebezpieczne niż ich brak. Przy dokonywaniu wyboru odnośnie rękawic ochronnych trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj wykonywanej pracy, zagrożenie jakie występuje, warto określić jego ryzyko, aby móc lepiej dobrać rękawice znajdujące się w danej kategorii.

Obecnie przepisy nakazują przy większości prac, w którym występuje choćby minimalne ryzyko, wykorzystanie rękawic ochronnych, które sprawią, że praca nawet cechująca się sporym ryzykiem będzie bezpieczna, a pracownicy będą się czuli pewnie i bardziej komfortowo podczas wykonywania działań.

Rękawice ochronne w każdej firmie powinny być łatwo dostępne i zapewnione wszystkim pracownikom – nie może dojść do sytuacji, że ich brak będzie narażał daną osobę na niebezpieczeństwo.

Prosimy o komentarz