Porady na temat rękawic

Rodzaje rękawic BHP

Podczas pracy w różnego rodzaju fabrykach oraz zakładach produkcyjnych istnieje bardzo duże ryzyko niebezpieczeństwa, które może grozi utratą zdrowia lub życia pracowników. W celach ochronnych stosowane są zazwyczaj różnego rodzaju rękawice robocze, których zadaniem jest ochrona dłoni.

Istnieje wiele rodzajów kryteriów, pod względem których dzielone są rękawice. Wykorzystując podstawowy podział rękawic można rozdzielić je ze względu na krój i wielkość. Tak można wyróżnić rękawice pięciopalcowe, które są najbardziej popularne i klasyczne,a   występują popularnie w wielu firmach i zakładach produkcyjnych.

Spotkać również można rękawice trójpalcowe, najczęściej są to żaroodporne, ocieplane przeznaczone do przemysłu piekarskiego wersje. Oprócz wymienionych występują także rękawice jednopalcowe jednak w nich manipulacja przedmiotem jest znacznie utrudniona i stosuje się ten krój w zasadzie jedynie do wyrobu rękawic żaroodpornych i ocieplanych.

Można wyróżnić również rękawice robocze bezpalcowe, rękawice robocze standardowe, które chronią całą dłoń oraz nadgarstek, rękawice robocze długie, które sięgają ramienia, rękawice robocze proste z mankietem, ściągaczem bądź zapinane na rzepy.

Rękawice mogą zostać również podzielone ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Rękawice drelichowe są wykonane, jak nazwa wskazuje, z drelichu. Występują w wersji na lato i na zimę, są ocieplane bądź pikowane. W zakładach wykorzystywane mogą zostać również rękawice drelichowe wzmacniane skórą, która gwarantuje dobrą ochronę dłoni. Rękawice robocze mogą również być wykonane całkowicie ze skóry. Powszechnie wytwarzane są rękawice skórzane ze skóry licowej bydlęcej, koziej, a z różnorodnych wersji tego materiału wykonywane są rękawice spawalnicze. Rękawice dziane również są wykorzystywane w celach ochronnych.

Mogą być one w pełni bawełniane, poliamidowe, poliestrowe bądź kavlarowe. Ostatni typ dotyczy rękawic wykonanych ze specjalnej przędzy paraaramidowej dzięki czemu są one niezwykle wytrzymałe i odporne zwłaszcza podczas kontaktów z gorącymi przedmiotami.

Niezależnie od tego jakie rękawice zostaną wykorzystane w danym przedsiębiorstwie bądź zakładzie produkcyjnym muszą one być wytrzymałe i jednocześnie umożliwiać wygodną manipulacje konkretnymi przedmiotami. Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do różnych czynności są wykorzystywane odmienne rękawice ochronne dlatego nie ma możliwości by jedna para była wielofunkcyjna i stosowana podczas różnych czynności. Rękawice powinny być jak najlepszej jakości tak aby mogły dostatnio chronić dłonie przed niebezpieczeństwami i jednocześnie gwarantować wygodę podczas użytkowania. Wysoka jakość wiążę się również z ich trwałością i odpornością.

Podsumowując rękawice różnią się od siebie ilością palców, materiałem, z którego są wykonane, długością czy zakończeniami. Wybranie odpowiedniego modelu do danej pracy zagwarantuje, że osoba pracująca w danym charakterze z pewnością będzie czuła się pewnie podczas wykonywanych robót, a wszelkie wymagania względem BHP zostaną spełnione.

Prosimy o komentarz