Porady na temat rękawic

Rodzaje środków BHP i ich zastosowanie

W XXI wieku przepisy, normy i wytyczne odnoszące się bezpośrednio do bezpieczeństwa i higieny pracy są bardzo restrykcyjne a sankcje przewidziane za jakiekolwiek uchybienia znaczne. Przyjrzyjmy się poszczególnym grupom i kategoriom środków BHP, z jakimi mamy do czynienia podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Główne środki BHP

  • Jednym z podstawowych produktów, z jakich korzystają miliony ludzi na świecie są rękawice ochronne. Ochrona dłoni w trakcie wykonywania różnych prac jest dla wielu priorytetem, ponieważ ta część ciała jest szczególnie narażona na trwały uszczerbek na zdrowiu. Wyróżniamy wiele typów i rodzajów rękawic: m.in. tkaninowe, skórzane, dziane, gumowe czy też termoodporne. Niezwykle istotny jest odpowiedni dobór pary rękawic do określonego typu zadań.
  • Drugim, niezwykle istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy kompletowaniu zestawu ochronnego BHP jest ochrona głowy. Powszechnie dostępne kaski znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracy i nieraz chronią zdrowie a nawet życie. Nawet niewielki przedmiot zrzucony z wysokości kilkunastu metrów może odpowiadać ze bezpośredni zgon, jeśli nasza głowa nie jest w odpowiedni sposób chroniona. Rodzajów kasków jest wiele i tutaj – podobnie jak z rękawicami i zasadniczo z całym sprzętem BHP – kluczowy jest dobór odpowiedniego modelu zgodnie z przeznaczeniem.
  • Kolejnym czynnikiem, bez którego współczesne BHP by nie istniało jest ochrona słuchu. Zawodów, w których narażeni jesteśmy na długookresowe wystawienie na nadmierny hałas jest wiele i nie wolno bagatelizować tego problemu. Niezależnie od tego, czy pracujemy przy głośnej maszynie czy też zdarza nam się wykonywać obowiązki w po prostu głośnym otoczeniu, odpowiednio dobrane nauszniki bądź zatyczki do uszu są rzeczą absolutnie obowiązkową.
  • Zostając w newralgicznych okolicach głowy, nie możemy nie napomnieć o ochronie oczu i twarzy. Narząd wzroku jest ekstremalnie wrażliwą częścią ciała i dlatego istota ochrony oczu nie zostawia żadnych wątpliwości. Odpowiednio wykonane i certyfikowane okulary i gogle powinny zagościć w naszym arsenale na stałe. Jest to zdecydowanie kategoria produktów, na których nie powinniśmy ani trochę oszczędzać. Nawet tak prozaiczne zajęcie, jak wystawienie na całodzienne działanie promieni słonecznych nie powinno być lekceważone. Promienie UV nie są szkodliwe w trybie natychmiastowym, ale długotrwałe przebywanie na słońcu może mieć katastrofalne dla wzroku skutki – okulary z odpowiednimi filtrami UV są niezbędne!
  • W przypadku narażenie na wdychanie szkodliwych substancji chemicznych bądź zwykłego pyłu, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich masek. Maski dzielą się na wiele kategorii – w zależności od substancji, przed którą chcemy się chronić, musimy wybrać precyzyjnie dobrana maskę. Tutaj kwestia może być podobna do ochrony wzroku – długotrwałe wystawianie się na działanie pyłu może być niezauważalne w danym czasie, ale w dłuższej perspektywie prowadzić może do bardzo niebezpiecznych schorzeń.
  • Ochrona stóp jest równie ważna, co ochrona dłoni. W przypadku ryzyka upadku ciężkich przedmiotów powinniśmy bezwzględnie zaopatrzyć się w dedykowane obuwie ochronne. Tylko buty najlepszej jakości zapewnią nam względne poczucie bezpieczeństwa – jak z każdym produktem ochronnym, pod żadnym pozorem nie szukajmy i tutaj oszczędności.
  • Ostatnią poruszoną przez nas sferą BHP jest odpowiednio wyposażona apteczka. Nawet zastosowanie najwyższej jakości produktów ochronnych i wszystkich obecnych procedur, nie gwarantuje nam absolutnego bezpieczeństwa. Dlatego tak istotna jest kwestia należycie zaopatrzonej apteczki, która stanowi pierwszą linię walki z urazem.

Prosimy o komentarz